YURT İÇİ KARGO… T.C. kimlik no. sorunu

yurticiYurt içi kargo’dan evime gelen paketimi teslim alamadım.
Nedeni ise evime gelen kuryeye TC. kimlik numaramı söylemek istemem. 
Kurye evime geldiğinde kimliğim elimde paketimi teslim almak istediğimde “TC. kimlik numaranızı teslim listesine yazmak zorundayım söylemezseniz paketinizi alamasanız” şeklinde bir ifadeyle karşılaştım ve oldukça şaşırdım.
Kimliğim burada bakın dedim olmaz dedi,
kimlik numaramı söyleyeyim dedim olmaz dedi,
bak resme bu benim dedim yine olmaz dedi. 

Adresime  gelen her türlü şeyi,   bankalardan gelen kredi kartlarım, bankamatik kartlarım da dahil  kimlik göstererek ve kimlik numaramı belirterek aldığım halde bir paketi alamadım.
 TC. kimlik numaraları yüzünden bir çok vatandaşımız çok zor durumlarda kaldı, Emniyet yetkililerinin de sürekli açıklaması mevcut.  Elinde sayfalar dolusu bir liste (yani bir sürü TC. Kimlik numarası) ile ev ev dolaşan bir kişiye neden kimlik numaramı söyleyeyim ki!!!

Yurt içi Kargo Müşteri hizmetlerini aradığımda ise müşteri temsilcisinin bana telefonda uzun uzun yasa okumaya çalışması da çok ilginçti.
Yasada  kimlik ibraz edilmesi zorunluluğu var TC. kimlik numaranızı yazdırın diye bir zorunluluk yok.  Ve bu da çok doğru bir uygulama. Ben kimliğimi ibraz ediyorum. Kimliğe bakıp paketimi vermesi gerekirken “beni uğraştırmayın ne siz üzülün ne ben gidin paketinizi büromuzdan teslim alın” demesi de hayli ilginç.  Ben bütün gün evde yurtiçi kargo bekledim beyefendi geldi paketimi vermedi ve aldı gitti.  Büronun durumu ise hayli ilginç sürekli meşgul veren veya çaldığında açılmayan bir telefonları var.
Kurye paketi büroya teslim etti mi araç içinde mi gezdiriyor bilgim yok bekliyorum bakalım neler olacak.

Ve merak  ettiğim bir konu da bu güne kadar hiç kimse buna tepki vermemiş mi ki bu uygulama devam ediyor. Kadıköy de adı malum olan yerde mail adreslerimizin ve TC. kimlik numaralarımızın satıldığını ise duymayan yoktur sanırım.

Yurtiçi Kargo yetkililerinin bu konuya acil yeni bir düzenleme getirmesini rica ediyorum. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“YURT İÇİ KARGO… T.C. kimlik no. sorunu” için 16 cevap

 1. Yurt içi kargo müşteri temsilcisi yetkilisi aradı. Bu uygulamanın Yurt içi Kargo yasası olduğunu ve bu şekilde koli teslim ettiklerini belirtti.

  Yurt içi kargonun işlem hacminin büyüklüğü düşünüldüğünde ellerinde oldukça kalabalık, listeler halinde TC. kimlik numarası bulunduğunu göz ardı etmemek gerekir…
  Ben ve çevrem bu uygulamadan hiçte memnun kalmadık. Yurt içi kargo ile çalışmak ta istemiyoruz.

  1. Yurt kargo adrese getirdiği ürünü tc.soruyor ve teslim etmiyor(.Sallama bir no söylesem teslim edecek).Prensiplerim gereği söylemedim.İlgili satıcıyı ve Yurt kargoyu uyardım alımı bloke ettim.Adresi belli ücreti ödenmiş kıytırık bir ürün için tc.no istenmesinin anlamı nedir?Ürünü kargoya gidip orda teslim alsam olabilir.Ancak intrernet yoluyla ve adres belli…

 2. Aynı olay benim de bugün başıma geldi. Bir alışveriş sitesinden sipariş verdim. Kimliğimi gösterdim. Tc numarasını istedi. Vermek istemediğimi söylediğimde veremeyeceklerini söylediler. Bende Yurtiçine yazdım. 27255 sayılı resmi gazetede yayınlanan karayolu taşıma yönetmeliğinin 43 maddesinin 12 maddesini okudular bende onlara aynı yonetmeliğin 14 maddesinin b bendini okudum.Bu iş için yetki belgesi almak isteyenler için acık açık yazmış TC kimlik nosu alınır diye. Ama bize gösterdikleri43 maddenin 12 bendinde kimlik nosu alınır diye bir şey yazmıyor. Yalnızca kimlik bilgileri alınır diyor. Gercekten Kimlik no alınır olsaydı 14. maddede olduğu gibi açık açık yazardı. Yurt içi kargo böyle yaparak bir işlemin başarısızlıkla sonuçlanmasını sağlıyor.
  Esas problem işin başında Ceo nun olmayışıdır. Belki Ceo olsa çözüm odaklı çalışır ama Muşteri ilişkilerine koyduğu kişiler çözüm bulmaya yetki verilmemiş kişiler vede onlara söylenenleri okuyorlar
  Amaç doğru kargoyu doğru kişiye ulaştırmak değilmidir. Demekki Yurtiçi kargo için değilmiş. Bundan böyle Yurtiçi kargo ile çalışan alışveriş siteleri ile alışveriş yapmayacağım.

 3. aynısı benim de başıma geldi ama ben bunları şikayet etmek, beni ugrattıkları zarardan ötürü mahkemeye vermek istiyorum. bu yaptıkları kanuni mi, bilen var mı.

  1. Merhaba, Kanun metninde kargo teslim edilirken kimlik tespiti yapılır şeklinde bir madde var.
   kargoyu teslim alan kişi kimliğini (eskiden olduğu gibi) göstermek zorunda. Diğer kargo şirketleri bunu uyguluyor.
   Yurt içi kargo bunu kimlik no ile çözümleme yoluna gitmiş. Bende epeyce uğraştım ancak düzgün bir sonuç alamadım.
   Mümkün olduğunca Yurt içi kargo ile çalışmıyorum.

 4. Ayni sey dun benim de basima geldi. Daha evvel birkac kez nazik bir uslupla tartistigim ve bana utanmadan ve saygisizca dayilanan kargo gorevlisi dukkanimdan iceri girdi ve tc numarani vercen mi, yoksa paketi geri goturuyorum gibi terbiyesizce bir tavirla sorusunu sordu, cevabi beklemeden de elinde bana ait olan kargoyla oylece cekti gitti. Bugun Yurtici Kargo’yu arayacagim, burosuna da gidecegim. Ayni tavirlar devam ederse hic usenmeden mahkemeye verecegim ve sosyal medya da dahil her yerde onlari rezil edecegim. Izmir, Karsiyaka – Serinkuyu Subesi bu halti yiyenler. Gerci her yerde ayni ama en azindan calisanlarina sahip ciksinlar!

 5. Yurt içi kargo bu uygulamasından asla vazgeçmedi. Mail attım,yetkililerle görüştüm sonuç alamadım.
  Ve sizin de dediğiniz gibi çalışanları oldukça agresif… Sanki konuşurken dövecek gibiler.

  Çok yoğunlar onu anladık anlamasına da yoğunluk var ki para kazanıyorlar olmasa ne yapacaklar bilemedim.

 6. t.c.yoksa koli de yok dedi.kucakladığı gibi götürdü.(böyle bir uygulamamız var değilse ürünü teslim edemem diyebilir) şaka zannettim..Veya arkasından koşacağımı zannetti..20 kiloyu kucakladı gitti.Bundada bir hayır vardır dedim iade hakkımı kullandım.Yurt kargoyu ve satıcıyı bilgilendirdim.Adres belli daha tc.nin anlamı nedir.Üstelik beyanım üzerine yazacacak.

 7. Şahıs hasta,yaşlı,özürlü,köylü vs.veya özel bir nedenle pirensip olarak heryerde tc.no kullanmayabilir.Tc.no isteyen her işten (devlet daireleri ve ciddi gördüğü müesseseler dışında)) uzak durabilir..Kendince haklı sebepleri olabilir…..Adresime ödemesi yapılmış.Kapıya kadar gelmiş.Kucaklayıp geri götürüyor.Sanki taşıdığı altın külçesi………

 8. bugün aynı şey benimde başıma geldi ve paketlerimi teslim alamadım kimlik numaramı vermek istemediğimden personel arkadaş paketlerimi aldı ve götürdü şubeyi aradım kadın personel başınıza kimlik numaranız ile ilgili bir problem gelirse şikayet edersiniz diyor ben nasıl kanıtlayacağım ki ayrıca müşteri temsilcisi telefonu bile açmadı işinize gelirse diyorlar resmen

 9. Ne yazik ki benimde basima ayni sey geldi. Kimlik numarasi yoksa teslimatta yok, birdaha kesinlikle yurtici kargo ile calismayacagim. Suan hala urunum subede bekletiliyor, ne hizmet anlayisi ne kurumsallik!

 10. benzer bir olay bugün benim de başıma geldi. gelen postanın aciliyeti olduğu için fazla uzatmadan yazdım tc numaramı. sitelerinde kanuni dayanak olarak gösterdikleri maddeye göre tc kimlik no alınır diye açık bir hüküm yok. mümkün mertebe bir daha bu firma ile çalışmamayı düşünüyorum.
  ukalalıkları da ayrı bir konu ona hiç girmiyorum.

 11. Bu vurdum duymaz ve tepkisiz toplum için böyle şeyler önemsizdir hemde afedersiniz size bize seyleriyle gülerler..Ben de yaşadım çok uğraştım ama sonuç yok..Demekki herkes bir yerlere yaslanmış ..Onlarca yıldır böyledir..Eğer bir aymazlığı devam ettiriyorsanız demekki bir yerlere güveniyorsunuz…Alp Arslan Demirci
  demircialpar@gmail.com

 12. Bende bir ürün aldığımda yurt içi kargo kuryesi benim kapımda benden TC numaramı istedi bende vermedim .Ürünü geri götürdü.Hepsi burada internet sitesinden sipariş verdim kargo tercih seçeneği olmasına rağmen yurt içi kargo ile göndermiş.Ürünü tekrar teslim almayacağım .Çünkü TC numaramı isteyecekler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir