Pancar Turşusu

“Kırmızı pancar A, B, C ve P vitaminlerinden zengindir. İştah açıcı, besleyici özelliği vardır. Bileşiminde bulunan ve radyoaktif bir eleman olan rubidyumun sindirim üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Pancar aynı zamanda fosfor, demir, bakır, potasyum, magnezyum, kalsiyum, brom, çinko ve manganez bakımından da zengindir. Bitki, beta karoten ve folat bakımından zengin yapısıyla bağışıklık sistemini güçlendirip kan yapımına destek verir. Kırmızı pancarın suyu en güçlü kan düzelticilerden biridir. Havuç suyu ile yarı yarıya karıştırılan kırmızı pancar suyu, içildiğinde alyuvarların sayısını kısa zamanda yükseltir. Özellikle soğuk algınlığı enfeksiyonlarının arttığı kış aylarında kırmızı pancarın tüketilmesi, vücudun direncini artırır.”  (radikal.com)

PANCAR TURŞUSU :

 

Vitamin yönünden çok faydalı olan kırmızı pancar kış aylarında sofralarımızın vazgeçilmezlerinden biri bence.

TARİFİ :

1 demet kırmızı pancar
1 miktar sirke
1 miktar tuz
3-4 diş sarımsak  

Pancarları iyice yıkayın.  Bir tencereye koyun üzerine bolca su ekleyin pancarlar hafif yumuşayana kadar haşlayın. 
Suyunu bir kaseye süzün. Pancarların kabuklarını soyun tercihinize göre dilimleyip süzdüğünüz suyun içine ekleyin.

Sarımsakları dövün. Bir kasede sirke, tuz  ve sarımsakları iyice karıştırın sos haline getirin ve pancarların üzerine azar azar ekleyin.
Tadına bakın damak tadınıza uygun olacak şekilde sosu ayarlayabilirsiniz. Hazırladığınız pancar turşusunu kapaklı bir kavanozda buzdolabınızda saklayabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir