Fethiye…Kayaköy / Gemile koyu

Akşam tv de izleyince birden eski yıllara gitti aklım.  Çalıştığım dönemde 3-4 haftalık yaptığım o muhteşem tatiller.  Şimdiki gibi moda değildi 5 yıldızlı tatil köyleri. Arabanıza biner sevdiklerinizle beraber neresi olursa gezmeye başlardınız güzel ülkemizi.

Fethiye de bu gezilerim sırasında sıkça gittiğim her bir köşesini en detaylı bir şekilde gezdiğim süper bir yer. Çevresinde görülmeye değer bir o kadar çok yer var ki.

Kayaköy’ü  belki birçoğunuz bilir hiç gitmemiş olanlar için tavsiyem bir kez de olsa gitmeniz hayran kalacağınıza eminim.


“Fethiye şehir merkezine 8 km mesafede bulunan terk edilmiş taş konutları ile hayalet bir köyü andırıyor.  Karmilassos antik kenti üzerinde 14 . yüzyıldan başlayarak inşa edilen bu Rum mahalleleri daracık sokakları dip dibe evleri kiliseleri harika manzarası son yıllarda artışa geçen turistik işletmeleri ile tatilcileri kendine çekiyor. Kayaköy 1922 senesine kadar 25 bin nüfusu vardı.”

Kayaköy gezinizi tamamladıktan sonra Gemile koyuna gidebilirsiniz.6 km’lik karayolu bağlantısı var. Aracı olanlar bu yolu kullanıp Gemile koyuna ulaşabilir. Muhteşem bir deniz ve yemek yiyebileceğiniz mekanlar mevcut.. Koyun karşısı ise Gemile Adası. Yaz aylarında Fethiye’den Kayaköy’e sabah 7’den akşam 22’ye kadar minibüs çalışıyor, dönüş 23’e kadar. Yaz ayları dışında akşam 5’e kadar minibüs bulabilirsiniz.

Gemiler Koyunun tam karşısındaki kaplı St. Nicholas’a bir tekne ile geçebilir ve Bizans döneminden kalma kalıntıları görebilirsiniz.

Gereçten görülmeye değer.  Rahat bir şekilde gezmek istiyorsanız spor ayakkabı giymenizi öneririm.

İlk kez gittiğimde terliklerle gitmiştim ve terliğimin bandı kopmuş epeyce zorlanmıştım.

Tv de izlediğimde yemeklerin çok pahalı olduğunu, servisin kötü oluşu ve temizlik konusuna da dikkat etmedikleriniz duyunca üzülmedim diyemem. Bu kadar muhteşem bir yeri bu tür kötü turizmcilikle kirletmeye
kimsenin hakkı yok.  En güzeli sıkı bir pazarlık etmeden yemek yememek sanırım veya yanınızda atıştırmalık bir şeyler götürebilirsiniz.

Bütçeniz uygun ise üzeri tamamen tuzla kaplanmış taş fırınlarda pişirdikleri balıklardan  tavsiye ederim.


Her şeye rağmen gidin, görün ve gezin…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir